Чи можна робити УЗД новонародженій дитині?

Це питання турбує чи не кожну матусю вже в пологовому будинку. Як не дивно, але навколо цього методу досі ходять різні домисли і чутки, багато з яких лякають новоспечених батьків.

В основі методу УЗД лежить принцип ехолокації. Доказова медицина і офіційна наука давно визнали, що ультразвукове дослідження абсолютно безпечно. Боятися його не варто.

Важливість ультразвукової діагностики

УЗД можна і потрібно робити малюкам перших днів життя. Дуже важливо не пропустити порушення, які можуть виникати під час пологів і в ранньому післяпологовому періоді у грудних дітей. Від такого дослідження будуть залежати і терміни, і методи лікування в разі виявлення дефектів у роботі мозку новонародженого.

Які УЗД слід зробити маляті до місяця?

Неонатолог в пологовому будинку і ряд вузьких спеціалістів (невролог, хірург) на чолі з педіатром проводять обов’язковий медогляд новонародженого. На основі їхніх висновків будуть призначатися певні види УЗД — в залежності від конкретних симптомів. Це можуть бути абсолютно різні види досліджень. Однак є кілька видів УЗД, які рекомендують зробити всім немовлятам у перший місяць життя:

  • УЗД кульшових суглобів;
  • УЗД головного мозку (або нейросонографія);
  • УЗД органів черевної порожнини;
  • Ехо-кг.

Нейросонографія — це ультразвукова діагностика анатомічних структур головного мозку, що здійснюється через тім’ячко. Так як ультразвук не проникає через кісткову тканину (а тільки через шкіру), то оглянути нутрощі голови, а саме структуру мозку, у дорослих неможливо (якщо не виконати попередньо трепанаційний отвір у черепі). А ось у дітей це можна зробити, оскільки у них є незакрите джерельце. Нейросонографія — важлива діагностика для новонародженого першого місяця життя, що дозволяє виключити складні патології головного мозку.

УЗД кульшових суглобів

Актуальною проблемою сучасної ортопедії дитячого віку є дисплазія кульшових суглобів. Раніше для виявлення цієї патології використовувалося рентгенівське дослідження. Однак воно не дозволяє достовірно оцінити, наприклад, хрящові структури. Тому рентгенівське дослідження не дуже інформативно в перші місяці життя. До того ж, воно небезпечне внаслідок променевого навантаження.

Провідним методом діагностики дисплазії кульшових суглобів у ранньому віці є УЗД кульшових суглобів у новонароджених. Це обстеження необхідно проводити всім дітям у віці одного місяця. Якщо при цьому дослідженні знаходиться яке-небудь відхилення, рекомендується консультація та лікування у лікаря-ортопеда. Чим раніше виявлена дана патологія, тим легше її лікувати.

Дослідження важливо проводити саме у місячної дитини, тому що, якщо є якась проблема, то впоратися з нею в цьому віці набагато легше, ніж в 3 – або 5-місячному, коли рішення даної проблеми займе в ортопеда більше зусиль і часу.

Якщо під час УЗД кульшових суглобів не було виявлено патологій, то все одно призначається додаткове обстеження у віці близько 4-х місяців. Це обумовлено тим, що в 3-місячному віці зазвичай хрящова тканина змінюється на кісткову, і лікар може адекватно оцінити ступінь розвитку і кінцеве формування кульшового суглоба.

УЗД органів черевної порожнини

Ця діагностика може проводитися як планово у віці 1 місяця (призначається педіатром або гастроентерологом) для виявлення вроджених патологій, так і позапланово, якщо є якісь неприємні симптоми з боку органів черевної порожнини.

УЗД животика передбачає огляд таких внутрішніх органів, як печінка, підшлункова залоза, селезінка, жовчний міхур. Лікар-сонографіст буде оцінювати структуру органів, а також їх стан.

УЗД животика новонародженого допоможе виявити вроджені патології органів травної системи.

Цей метод діагностики дуже важливий, адже досліджувані органи відповідають за травлення і роботу імунної системи дітей. Тому необхідно виявити проблеми якомога раніше.