УЗД ПЛОДУ – КОЛИ І ДЛЯ ЧОГО?

vagitnist1На сьогоднішній день ультразвукова діагностика – найбільш безпечний, доступний і, чи не єдиний спосіб детально стежити за розвитком дитинки в організмі матері.

Згідно наказу МОЗ є три важливі терміни для проведення УЗД під час вагітності:

  • У 12 тижнів – для виявлення ранніх аномалій плоду та маркерів хромосомних хвороб з метою оцінки ризику виникнення ускладнень з боку матері у пізніх термінах вагітності.
  • У 19 тижнів – для оцінки анатомічної будови органів та систем, гармонійного розвитку плоду та для виявлення певних вад розвитку, встановленням їх сумісності чи несумісності з життям, планування тактики ведення вагітності.
  • У 30 тижнів – для подальшої оцінки пропорційності росту плоду, виявлення аномалій розвитку, що пізно маніфестують, оцінки параметрів кровоплину в артеріях пуповини та інших судинах; при наявності додаткових показів, як от затримка розвитку плоду, гестоз у матері, ускладнений акушерський анамнез або наявність у мами хронічних недуг, які можуть негативно впливати на стан дитини.

Ультразвукове обстеження в інші терміни вважаються додатковими і можуть проводитись як по рекомендації лікаря, так і за бажанням батьків.

Увага світової спільноти акушер-гінекологів, лікарів перинатальної діагностики та генетиків прикута сьогодні власне до так званого «першого УЗ-скринінгу» плоду, який найкраще проводити у 12 тижнів вагітності (термін вираховується від першого дня останніх місячних, або від попереднього УЗ-обстеження).

vagitnist2

Адже, при наявності сучасного ультразвукового сканера та висококваліфікованих спеціалістів, саме у цьому терміні мона виявити більшість відхилень та вад розвитку, включно з хромосомними аномаліями та вадами, несумісними із життям.

Давайте сьогодні поговоримо власне про перші Ваші кроки на шляху «добрих матусь та татусів»)). Що варто робити, а від чого можна утриматись?

Загальноприйнятими є рекомендації для вагітних у першому триместрі:

  • біохімічний аналіз крові, що включає РАРРА та вільний В-ХГ – проводиться з 9 по 12,6 тижня вагітності, оптимально – 9-10 тижнів;
  • УЗД плоду у терміні з 11 по 13 тиждень, оптимально – 11,6-12,6 тижня.

Останнім часом точиться багато дискусій про інформативність біохімічних маркерів так званої системи PRISCA, але залишимо цю дискусію осторонь, на розгляд професіоналів. Тоді як доцільність ультразвукового дослідження у першому триместрі, у терміні 12 тижнів, не підлягає жодному сумніву!

Навіть більше того – за дослідженнями наших найближчих європейських сусідів – польських лікарів – чутливість певних УЗ-параметрів сягає 100% при неправдиво позитивних результатах – до 5%. Однак, такий УЗ-скринінг (NT+) вимагає не лише найновішого обладнання, а і добре досвідчених спеціалістів перинатальної діагностики, які можуть не тільки візуалізувати певні параметри, а й інтерпретувати їх вірно, на основі власних знань та досвіду.